שתלים דנטליים – כל השאלות והתשובות

מהו בעצם שתל?

שתל דנטלי הוא התקן המספק פתרון שונה מכתר או תותבת לשן שאבדה. השתל העשוי מתכת, טיטניום בדרך כלל, מונח בעצם הלסת במקום שורש שן טבעית על ידי רופא השיניים בפעולה כירורגית מינימלית. העצם גדלה סביבו ומתחברת אליו תוך הפיכתו לחלק ממנה. תהליך זה נקרא 'אוסאואינטרגציה'. צוואר השתל חבוי מתחת לחניכיים, מבנה מיוחד היוצא לחלל הפה מתחבר אליו, ומשמש מאחז לכתר או תותבת.

איך אדע אם אני מועמד מתאים להשתלת שיניים?

השתלת שיניים היא פתרון המתאים כמעט לכל מי שזקוק להשלמת שן או מספר שיניים שאבדו, ויותר ויותר אנשים נהנים מהיתרונות הגדולים של סוג טיפול זה. בניגוד לסוגי שיקום אחרים, השתל הופך להיות חלק מעצם הלסת וככזה הוא מחקה שן טבעית יותר מסוגי שיקום אחרים שהיו נפוצים בעבר כתותבות ושיניים נשלפות.

ביצוע שתלים דנטליים הוא פעולה כירורגית לא מסובכת, ואם מצב בריאותך מאפשר עקירות או ניתוחי חניכיים, אין מניעה מביצוע שתלים בפיך. כמעט כל אחד בכל גיל – (במרפאת השיניים ד"ר פורת אנו מבצעים שתלים לצעירים ולאנשים בני שבעים ומעלה בהצלחה רבה), הוא מועמד לשתלים. יחד עם זאת, מעשנים כבדים ואנשים עם מחלות כרוניות ובעיות בריאותיות מסוימות עלולים לא להתאים לביצוע שתלים. לדוגמא – לאנשים הסובלים מסוכרת לא מאוזנת יש יכולת ריפוי מופחתת העלולה להכשיל קליטת שתל.

מה לעשות אם אני רוצה לבדוק אפשרות השתלת שיניים עבורי?

השלב הראשון בהחלטה הוא קביעת תור לבדיקה אצל ד"ר ספי פורת. ד"ר פורת הוא רופא שיניים ומנהל מרפאת השיניים דוקטור פורת אשר יבדוק את הפה והשיניים ויקבל סקירה על מצב בריאותך הכללי וההיסטוריה של טיפולי השיניים שלך. תקבל הפניה לצילומי רנטגן מיוחדים, הנקראים צילומי CT שיתנו לרופא השיניים מידע על עובי וצורת עצם הלסת. לבסוף, תדון עם רופא השינים על אפשרויות הטיפול, עלות, סיבוכים אפשריים ויתרונות, ותגיע יחד אתו להחלטה על הטיפול הטוב ביותר עבורך. 

מהי השתלת עצם?

שתלים דנטליים זקוקים לסביבת עצם טובה וחזקה כדי להקלט. כאשר נעקרת שן, העצם התומכת בה מתכווצת. לעיתים לא ניתן להניח שתלים בהצלחה ללא מילוי או בניה של העצם שאבדה. לצורך זה רופא השיניים משתמש בטכניקות המאפשרות בניה של עצם חדשה שתתמוך בשתל החדש. הרופא משתמש בעצם מלאכותית ו/או בעצם שנאספה ממקום העקירה או ממקום אחר בפה. לעיתים מכסים את המקום בממברנה מיוחדת המאפשרת בניית עצם חדשה. במקרים מסויימים יש צורך לבצע את הוספת העצם בשלב אחד, ואת ההשתלה עצמה בשלב מאוחר יותר, לאחר מספר חודשים, שיאפשרו לעצם החדשה להיבנות ולהתייצב.

במרפאת השיניים ד"ר פורת בכפר סבא, אנו נעזרים בבניית עצם כדי להגיע לתוצאות מיטביות עבור המתרפאים שלנו.

מה גורע או תורם להצלחת שתל?

השתלות דנטליות הגיעו היום לרמת הצלחה של כ 90% – אחוז הצלחה גבוה יחסית ברפואת שיניים בפרט ורפואה בכלל. גם במידה ושתל אינו נקלט, ניתן ברוב המקרים לבצע השתלה חדשה לאחר מספר חודשי החלמה.

כדי ששתל דנטלי יצליח, עצם הלסת צריכה להתחבר אליו ולחבוק אותו כאילו היה שורש של שן טבעית. זה קורה כאשר העצם דחוסה ובעלת אספקת דם טובה. אם איכות העצם פחות טובה, אספקת הדם אינה אופטימלית, או יכולת הגוף להחלים קטנה – סיכויי ההצלחה קטנים. לכן, חולים במחלות כרוניות ומעשנים כבדים, צריכים לעבור הערכה מיוחדת לפני השתלה.

הגיינה אוראלית – הדרך בה המתרפא מנקה ומתחזק את שיניו בצורה יום יומית, היא מפתח חשוב בהצלחת ההשתלה. כאשר היגיינה ירודה גם סיכוי השתלים והשיניים שעליהם לשרוד תקופה ארוכה – יורדים.

במרפאת השיניים יתיר בכפר סבא אנו מלווים כל מטופל – החל משלב הבדיקה וכלה בשמירת ותחזוקת השתלים לאחר השיקום הסופי. אנו משתמשים בשתלים תוצרת החברות המובילות בעולם וגאים באחוזי הצלחה גבוהים של ההשתלות.

השוואה של השתלת שיניים עם אפשרויות טיפול אחרות

שתל דנטלי מחקה שן טבעית טוב יותר מכל חלופה- תותבות כאלה או אחרות , או גשרים. שתלים מהווים עם קליטתם חלק מעצם הלסת, הם הופכים חלק מהגוף ממש שלא כמו תותבת או גשר שהם גוף זר בפה. הם עמידים בפני חיידקי עששת ויכולים להישמר שנים רבות. ניתן לנקות אותם כמו שמנקים שיניים טבעיות, ובמידה והמתרפא הוא מועמד מתאים – הם החלופה המועדפת ללא ספק וההשקעה מוכיחה את עצמה לאורך שנים.

דר' ספי פורת מנהל מרפאת השיניים דוקטור פורת בכפר סבא, מאמין שהמתרפא צריך להיות שותף מלא לטיפול משלב הייעוץ הראשוני.

בפגישת הייעוץ תקבלו הסבר מפורט על אפשרויות הטיפול השונות, יתרונותיהן וחסרונותיהן,

השתלת שן – מה מרגישים? האם הטיפול מצליח תמיד?

הנחת שתלים דנטליים במקומם היא בעצם ניתוח קטן המבוצע בהרדמה מקומית ונמשך בין שעה לשעתיים (כפוף למספר השתלים המונחים באותה השתלת שיניים). בזמן ההשתלה המתרפא אינו חש דבר פרט למעט רעידות הנגרמות מהמכשור. כאשר ההרדמה המקומית פגה לאחר מספר שעות, יכולים להופיע כאבים שחולפים בעזרת משכחי כאבים שהרופא רושם. תתכן גם נפיחות באזור ההשתלה שחולפת לאחר מספר ימים. הרופא רושם בדרך כלל מרשם לאנטיביוטיקה נגד זיהום ותרופות נגד נפיחות במידת הצורך.

מתי בונים את הכתרים או התותבות על גבי השתלים?

לאחר השתלות שיניים נהוג להמתין מספר חודשים, בין ארבעה לתשעה (תלוי בטיב בעצם וסוג השתלים) לפני השיקום. בזמן ההמתנה השתלים בדרך כלל 'קבורים' מתחת לחניכיים, ויש צורך בחשיפה כירורגית שלהם. לאחר שנחשפו הרופא 'בונה' את מערכת השיניים החדשה. לעיתים מומלץ ללכת עם שיקום זמני מספר חודשים לפני השיקום הקבוע.

פורסם בקטגוריה מאמרי השתלת שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.