שיוף שיניים

בטיפולים רבים, יש צורך לשנות את צורת השן, כדי להגיע לתוצאות אותן אנו רוצים להשיג.

השינוי מתבצע על ידי "שיוף שיניים", או "השחזת שיניים", בעזרת סרטי שיוף ייעודיים או מקדחי יהלום עדינים, כשלכל מטרה יש את צורת השיוף המתאימה לה.

שיניים הן מהרקמות הקשות בגוף. אם לצורך שינוי או ריפוי ברקמות רכות יותר נעזרים באיזמלים, סכיני ניתוח ותפרים, הרי כדי לשנות את צורת השיניים למטרות ריפוי או שיפור מראה החיוך יש צורך בשיוף והשחזה. יש לרפואת השיניים כלים מדוייקים, בטוחים ואפקטיביים, וביד רופא מיומן ומנוסה, ניתן להגיע לתוצאות המקוות עם מינימום אי נוחות.

שיוף שיניים: לפני ואחרי

שיוף שיניים: לפני ואחרי שיוף שיניים: לפני ואחרי
כל התמונות מחיוכים של מתרפאים שטופלו על ידינו

שיוף שיניים חדות לשיפור צורת להב השן

מטופלים רבים מתלוננים על שיניים חדות, המקנים מראה 'ערפדי' מידי. יש לזכור שניבים (השן השלישית מקו האמצע), הם תמיד גדולים ו'שפיציים' משאר השיניים באופן טבעי. כך נולדנו, ויש לכך גם התאמה לחיתוך אפקטיבי של המזון.

יחד עם זאת, כדי לשפר את מראה החיוך, ניתן לשייף את הקצה של השיניים החדות ולהעניק להם מראה עגול ונעים יותר לעין.

השיוף עצמו כרוך בהסרת כמה עשיריות מילימטרים של אמאיל, אינו מצריך הרדמה מקומית, אינו כואב ואינו מזיק אם נעשה בזהירות הנדרשת. יש לזכור ששיוף רב מידי עלול לגרום לרגישות יתר של השן, ויש להימנע מכך.

שיוף להבי שיניים חדות נעשה גם במקרים בהם להב השן דק ונשבר בשברים קטנים כתוצאה מבלאי וכוחות לעיסה. יישור קו הלהב והפיכתו לישר ואסתטי דורש שיוף קל וקצר. במקרים בהם קו הלהב שבור בשבר גדול יותר , ניתן להשלימו עם חומרים מרוכבים בצבע שן או ציפויי חרסינה.

שיוף לציפוי שיניים

במקרים בהם יש צורך בקבלת מראה אסתטי של החיוך, ניתן לצפות את חזית השיניים בעלי חרסינה – למינייטס – ציפוי שיניים.

כדי שהשיניים לא תיראנה בולטות מיד לאחר הדבקת הציפויים, יש צורך לשייף כ 1-2 מ"מ מחלקן הקדמי והלהבי.  גם כאן השאיפה היא לשייף את שכבת האמאיל בלבד, אך לעיתים יש לשייף מעט גם את שכבת הדנטין שמתחתיו. במקרים כאלה יש צורך בהרדמה מקומית למניעת רגישות.

שיוף לכתרים

כשאין מספיק חומר שן, כשיש סכנה שהשן תישבר לאחר טיפולי שורש או לשיקום שן חסרה על ידי גשר, משקמים את השיניים באמצעות כתרים. כתר הוא למעשה כיפה בצבע שן, העשויה חרסינה או זירקוניה, אשר נותנת חוזק, פונקציה ואסתטיקה לשן המשוקמת. שיוף השיניים לכתרים מתבצע סביב כל היקף השן. אם לביצוע ציפוי שיניים, משייפים את חזית השן בלבד, הרי בכתרים משלימים את השיוף גם בשאר הצדדים, מה שמאפשר חוזק ויציבות לכתר.

שיוף ליישור שיניים

יישור שיניים פותר בעיות של עמדת שיניים לא מיטבית. כשיש צפיפות רבה מידי של השיניים, יש צורך ליצור מקום להכנסת השיניים לקשת. זה נעשה על ידי הרחבת קשת השיניים במידת האפשר, עקירת שן או יותר במקרים של צפיפות קיצונית, ובמקרים בהם הצפיפות אינה רבה, על ידי שיוף קל של נקודות המגע בין שיניים מסוימות . מדובר במספר עשיריות מילימטר בלבד מנקודת המגע בין שיניים, טיפול שאינו כרוך בכאב וכמעט ואינו נראה לעין.

שיוף שיניים או השחזה סלקטיבית

לעיתים עמדת הלסתות העליונה והתחתונה, גורמת לכך שהשיניים אינן נסגרות בצורה מלאה, יש נקודות מגע בכירות שהסגירה עליהן גורמת לכאב.

שיוף שיניים סלקטיבי נועד להסיר מגעים בכירים, ולהביא לסגר הרמוני יותר. גם כאן מדובר בשיוף מספר עשיריות מילימטר בלבד, שלעיתים מביאים מיד להקלה גדולה.