הלבנת שיניים במרפאה: תשובות לשאלות נפוצות

מאמר אורח

האם כל אחד יכול לעבור הלבנת שיניים? האם היא אפקטיבית באותה המידה אצל כולם?

באופן עקרוני כל אחד יכול לעבור הלבנת שיניים, מלבד נשים בהיריון וילדים עד גיל 18, שהשיניים שלהם לא עברו את תהליך הבקיעה באופן מלא. גם במצב של עששת אין להלבין את השיניים ויש לחכות עד סוף הטיפול.

יש מקרים נוספים בהם טיפולי שיניים להלבנה לא יהיו אפקטיביים: חומר ההלבנה עלול שלא לפעול היטב על סתימות ישנות, ולכן בדרך כלל מבצעים את טיפול ההלבנה כרגיל, אך לאחר מכן יש להחליף את חומרי השחזור בחומרי שחזור בצבע בהיר על מנת להגיע לאחידות כמה שיותר גבוהה. כנ"ל לגבי שיניים עם כתרים ישנים.

עוד חשוב לדעת שאם יש שוני גדול בין צבע השיניים לפני הטיפול, צפויים הבדלים שכאלו גם לאחר הצביעה ולכן לא ניתן להבטיח הלבנה זהה בכל השיניים.

שמעתי על "הלבנה פנימית" – למה הכוונה?

הלבנת שיניים פנימית מיועדת לשיניים שעברו בדרך כלל טיפול שורש. שיניים אלו רגישות יותר לשינוי צבע הדרגתי בשל הצבע שנמצא בחומרי הסתימה עצמם. גם חומר השן עצמו מתייבש ונוטה לשנות את צבעו מכיוון שהוא את חומרי ההזנה כמו בשן תקינה.

לכן, על מנת להלבין שיניים אלו, יש להניח את חומר ההלבנה בתוך השן ואפקט ההלבנה מושג רק לאחר מספר ימים או שבועות.

האם יש תופעות לוואי להלבנת שיניים?

בעיקרון לא מדובר בהליך כואב, אך תיתכן רגישות מסוימת לחומר ההלבנה עצמו. במצב זה ניתן להוריד את ריכוז חומר ההלבנה. כמו כן, בהלבנת שיניים מקצועית יש לוודא כי חומר ההלבנה המרוכז לא חודר אל שאר הרקמות ושרק השיניים עצמן מולבנות

האם אפשר להלבין את השיניים בבית? מהם היתרונות?

הלבנה במרפאה דורשת מהמטופל להתאזר בסבלנות מכיוון שרוב הטיפולים אורכים כשעה עד שעתיים. לעומת זאת, הטיפול הביתי מתבצע באמצעות קשתיות לשניים עליהן נמצא חומר ההלבנה. את הקשתיות שמים בלילה כך שלמעשה לא ממש מרגישים את התהליך.

חשוב לדעת כי במקרים מסוימים של שיניים כהות במיוחד יהיה צורך להשלים את ההלבנה בבית.

הלבנת השיניים הביתית היא תהליך מתמשך: השיניים יתבהרו ככל שהקשתיות יורכבו מספר פעמים רב יותר. אצל חלק מהמטופלים ניתן לראות תוצאה כבר אחרי שעות בודדות, ויש כאלה שזקוקים לפרק זמן ממושך יותר כדי שתיראה תוצאה.

כמה עולה הלבנת שיניים?

שאלת המחיר להלבנת שיניים היא שאלה מורכבת, למרות שלכאורה מדובר בהליך פשוט יחסית. הסיבה לכך היא שלא כל הטיפולים זהים ויש להתאים את אופי הטיפול (כולל חומר ההלבנה עצמו) למטופל.

יש לציין כי תכשירים להלבנת שיניים שקונים בבית מרקחת או משחות שיניים להלבנת השיניים מציגים תוצאות הרבה פחות אפקטיביות ולזמן קצר הרבה יותר, כך שההשוואה לשיטות אלה אינה רלוונטית.​

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.