פחד מרופא שיניים: פתרונות מתקדמים לסובלים מחרדה דנטלית

מסתבר ממחקרים שנעשו בתחום שלא הטיפולים עצמם מרתיעים מתרפאים, אלא דווקא רעש המקדח ומראה המחט הם הגורמים העיקריים לפחד מרופא שיניים.

במרפאת השיניים של ד"ר פורת אנחנו אוהבים מטופלים מחייכים ורגועים. לכן אנו נוקטים בכל אמצעי שעשוי להקל את הכאב ואי הנעימות של מטופלינו.

חרדה ממחטים וזריקות

'אני שונא מחטים' היא התבטאות שכיחה מאוד אצל רופא שיניים. זה לא מפתיע, אף אחד אינו אוהב מחטים, ומצד שני, הזריקה היא הפתרון האולטימטיבי לאלחוש מקום הטיפול ולביצועו ללא תחושה וכאבים כלל. אצלנו במרפאה מודעים לפחד מזריקות ומחטים, ועושים מאמץ מיוחד להעלים את הכאב מפעולת ההרדמה. כבר שנים רבות אנו משתמשים בטכניקות הרדמה והזרקה ללא כאבים שהוכיחו את עצמם. לדוגמא:

הרדמה עדינה במיוחד בעזרת מזרק אלקטרוני מתקדם

ההרדמה האלקטרונית מאפשרת דיוק רב יותר באזור ההזרקה, חומר ההרדמה מוזלף באיטיות רבה, והתוצאה היא הרדמה ללא כאבים ופחות תופעות לוואי של חוסר תחושה באזורים שאינם קשורים לאזור הטיפול. במרפאת ד"ר פורת הצטיידנו במערכת הזרקה אלקטרונית המחליפה את המזרק הסטנדרטי.

מזרק אלקטרוני להפחתת כאב בזריקת הרדמה אצל רופא שיניים

אפשרויות נוספות:

שימוש במחטים קטנות ודקות מאוד (ככל שהמחט דקה יותר, כך היא פחות מורגשת)

שימוש במשחת אלחוש חיצונית הנמרחת על מקום ההזרקה ומקהה את תחושת זריקת ההרדמה.

החדרת חומר ההרדמה בקצב איטי ככל האפשר. האיטיות מאפשרת לחומר ההרדמה לפעול כך שההזרקה כולה מתבצעת בסופו של דבר באזור רדום ללא תחושה כלל.

מתיחת אזור ההרדמה. המתיחה מאפשרת הרדמה ללא לחץ בצורה שאינה מורגשת.

פחד מרעש המכשירים

רעש המכשירים במרפאת השיניים הולך ופוחת במרוצת השנים עם יציאתם לשוק של טורבינות High Speed ומנועים חשמליים שקטים יותר ויותר. מרפאת השיניים שלנו מצוידת בהתאם בציוד חדיש ומודרני. יחד עם זאת יש לזכור שטיפולי השיניים מבוצעים בסמיכות רבה לאוזניים ועצמות הלסת, כך שלא ניתן להעלים לחלוטין את רעשי הטיפול.

כבר כיום מפתחים בעולם לייזרים לפעולה שקטה יותר בטיפול, אך עדיין ארוכה הדרך לכך שהם יהיו כלי יומיומי במרפאת השיניים. אין ספק שברגע שיהיו מכשירים שקטים יותר, הם ימצאו מקום אצלנו במרפאה לשרות מתרפאינו.

בנוסף ניתן להיעזר במרפאה שלנו באוזניות המחוברות לערוצי מוזיקה וטלוויזיה רבים. לבחירתך תוכל לצפות בתוכנית האהובה עליך בזמן טיפול השיניים, עם מינימום רעש.

לחוששים מאוד – גז הצחוק

ניטרוס אוקסיד N2O הידוע בכינויו "גז הצחוק", נמצא בשימוש רפואת השיניים שנים רבות מאוד.

המתרפא נושם ממסכה המונחת על אפו תערובת של הגז וחמצן ומרגיש מעין התרוממות רוח המאפשרת לו להתגבר על החרדה. כמובן שיש צורך בשיתוף פעולה מצד המתרפא ובאף שאינו סתום…

יש להבין שגז הצחוק אינו מרדים ממש כמו הרדמה כללית המבוצעת בבתי חולים, אך השפעתו נהדרת ומרגיעה, משככת כאבים ויש בה גם אלמנט של שכחה – המתרפא אינו זוכר בדיוק מה היה בטיפול…

בכל מקרה, שימוש בגז הצחוק אינו מונע את הצורך בזריקת אלחוש, אולם למתרפא פחות איכפת לקבל זריקה תחת השפעת גז הצחוק.

חרדה דנטלית

מחקרים מראים כי אצל כ-10% מהאוכלוסיה קיימת חרדה דנטלית (דנטופוביה), הבאה לכדי ביטוי בכל התסמינים של התקף חרדה. אנשים אלו נמנעים מטיפול אצל רופא שיניים מכיוון שהמחשבה על הטיפול גורמת להם להתקף חרדה, ובטווח הארוך הם יוצרים לעצמם נזק משמעותי לבריאות השן. אם כל האמור לא מצליח לשכך את החרדה שלכם מרופא שיניים, כדאי לשקול טיפול פסיכולוגי לנושא. ניתן כיום למצוא טיפולים פסיכולוגיים המאפשרים להתגבר על החרדה במהירות וביעילות, כדוגמת טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ומאפשרים לכל אחד לשמור על בריאות הפה שלו.  

בנוסף על כל אלה, אין תחליף לרופא שיניים וצוות רגוע ומקצועי, הנוסך ביטחון ורוגע, רגיש לצרכי המטופל ומודע ומבין את חששותיו.

לפרטים נוספים אודות הפגת פחדים בטיפולי שיניים – צרו קשר

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.