סתימה בשן – מהו החומר המומלץ לסתימה לבנה?

שחזור שיניים, הידוע יותר כ"סתימה בשן", הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר במרפאת השיניים.

העששת, אותה מחלה הגורמת לחורים בשיניים, היא מחלה הנגרמת על ידי שילוב של חיידקים המפרקים סוכר לחומצה.

החומצה ממיסה את הסידן שבשכבת הציפוי של השן, ויוצרת פגם הגדל עם הזמן. ללא טיפול החורים גדלים ועלולים להגיע למך השן, עניין שעלול להצריך טיפולי שורש, שיקום עם כתרים ולעיתים אף עקירות ולכן, סתימה בשן הוא טיפול שמרני וחיוני לשמירה בפני החמרת הבעיה.

חורים בשן מתקדמים לעיתים מהר, תוך מספר חודשים בלבד, ולכן ההמלצה היא להגיע לביקורת תקופתית אצל רופא השיניים, אחת לחצי שנה.

בתמונה – מימין, השן משוחזרת עם חומר קומפוזיטי. משמאל – שן עם נגע עששתי.

מה כוללת הביקורת התקופתית אצל רופא השיניים?

הביקורת כוללת בדיקה קלינית על ידי הרופא וצילומים המדגימים את פנים השן ומאפשרים לזהות את נגעי העששת עוד כשהם קטנים, כאשר העיקרון בטיפול בעששת הוא סילוקה, ושחזור החלק החסר בעזרת חומרי שחזור היוצרים סתימה בשן.

אילו חומרי שחזור הוצעו בעבר?

בעבר היו לרשות רפואת השיניים חומרי שחזור שאינם אסתטיים כמו זהב למשל, חומר שחזור מעולה שהיה נפוץ בעבר, אך כיום אינו מקובל כחומר אסתטי.

חומר וותיק אחר הוא האמלגם – סגסוגת של מתכות המעורבבות עם כספית הניתנות לעיבוד ומתקשות לחומר חזק ועמיד מאוד.

האמלגם למרות היותו עמיד ונפוץ מאוד, סובל ממראה אפור שחור שאינו אסתטי ועלול עם השנים להשחיר את השן. בנוסף עלו בשנים האחרונות התנגדויות לשימוש בו עקב תכולת הכספית שבו.

  לפרטים נוספים וקביעת פגישת התייעצות

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  הוסף אותי לרשימת הדיוור לקבלת מבצעים, הנחות, חידושים ועוד דברים בריאים וטובים!

  חומרי השחזור החדשים לסתימה בשן

  הדורות החדשים של חומרי שחזור הם גם אסתטיים – בצבע השן הטבעית (סתימות לבנות), גם בריאים יותר לגוף וגם ניחנים ביכולת קישור כימית לחומר השן, מה שמחזק את השחזור ומקטין את הסיכוי לדלף שולי בינו לבין השן. יחד עם זאת, נדרשת מיומנות טכנית גבוהה יותר בשימוש בהם ביחס לחומרים הישנים.

  בתמונה – מימין, שחזורי קומפוזיט בצבע שן. משמאל – שיניים עם שחזורי אמלגם.

  החומר המקובל כיום לשימוש בסתימה בשן הוא הקומפוזיט – שרף סינתטי המכיל בדרך כלל BIS GMA ומונומרים מטא-אקריליים, בתוספת של חלקיקי סיליקה. הוא מגיע בצורה פלסטית נוחה לעיבוד, ומוקשה על ידי אור לקבלת שחזור עמיד וחזק לאחר פיסול הצורה הנדרשת על ידי הרופא.

  חומרים נוספים לשחזור בצבע שן הם מילואות חרסינה, INLAY ONLAY. אלה הם שחזורים בלתי ישירים המיוצרים במעבדה, לאחר לקיחת מידות במרפאה ומודבקים בשן הפגועה.

  הם חזקים מאוד וניתן להגיע איתם לאסתטיקה גבוהה מאוד. קשת חומרים אלה מאפשרים לנו להעניק טיפול שיניים עם אסתטיקה מעולה, ולהעניק מראה לבן וטבעי לשיניים ולמראה החיוך.

  בתמונה – מילואת חרסינה להשלמת שן הרוסה

  ציפוי חרסינה להשלמת שן

  מרפאתנו מתמחה בטיפולים אסתטיים, ושחזורים בצבע שן הם אבן בניין מרכזית בקשת הטיפולים שלנו.

  This entry was posted in טיפולי שיניים. Bookmark the permalink.