איזה נזק גורם העישון לשיניים?

מאמר אורח

מרבית האנשים מודעים היטב לנזקים שגורם העישון לריאות ולמערכת הנשימה ואף יודעים להצביע על הקשר בין עישון למחלת הסרטן המסוכנת.

סכנה זו שרירה וקיימת גם עבור מעשנים פאסיביים השוהים לאורך זמן בקרבת מעשנים, גם אם אינם נוטלים סיגריה בעצמם.

יחד עם זאת, קיימים נזקים נוספים להם גורם העישון, אשר בשנים האחרונות גוברת המודעות אליהם, בניהם הנזקים הבריאותיים והאסתטיים שגורם העישון לשיניים.

נזקי העישון לשיניים המוכרים יותר הם הכתמת השיניים וצביעתם וריח פה רע, שתי תוצאות אשר בפני עצמן מהוות סיבה להרתעה.

אלא שאלה דווקא הקלים שבנזקי העישון לפה, ומסתבר כי מעשנים רבים למדו להתעלם משיניים צהבהבות ואפילו חומות במראה ריקבון וגם אינם רגישים לריח הרע שהם מפיצים.

להלן נזקים נוספים וחמורים יותר אשר חשוב להכיר ולא להקל בהם ראש:

פגיעה בחוש הטעם

העשן הדומיננטי משתלט על החושים ומביא לפגיעה מהותית בחוש הטעם. על פניו לא מדובר בנזק משמעותי אלא שבלוטות הטעם בנוסף למטרתן לעזור לנו להתענג על מיני מזון וטעמים נועדו גם לשמור עלינו מפני מזון מקולקל, מזון מזיק וכדומה.

החלשות ואובדן שיניים

העישון פוגע באחיזת השיניים בלסת ומביא לאורך הזמן להתרופפות, שורש שן חלש ואף נשירת שיניים. מלבד המראה האסתטי שנפגם, החניכיים נותרות כואבות ורגישות ונדרש טיפול מורכב ויקר להשתלת שיניים חלופיות.

היווצרות כיסים פריודנטליים

העשן הממלא את חלל הפה דרך קבע ולאורך זמן יוצר כיסים, הם חללים קטנים המתרווחים בין השן לחניכיים. מדובר בתופעה הנוצרת כתוצאה מהרס רקמות השן והחניכיים ומזיקה מאוד לבריאות הפה.

סרטן הפה

הגורם הבלעדי לסוג זה של סרטן הוא העישון, אשר ממלא את הפה בחומרים רעילים ולאורך זמן מביא להיווצרות גידולים קטלניים וממאירים בעלי יכולת התפשטות וסכנת חיים חמורה למעשנים.

כל אלה וסיבות נוספות הם בוודאי סיבות טובות לחפש פתרונות ודרכי גמילה מעישון. יוקר המיסוי על מוצרי סיגריות נועד לסייע, אולם למרבה הצער מעשנים רבים מצאו פתרונות גלגול בנוסח עשה זאת בעצמך כדי להתמודד עם הבעיה.

החקיקה אוסרת עישון במקומות ציבוריים ובמבנים במטרה להגן על הציבור הנקי מעישון מפני עישון פסיבי, אולם אותם נזקים בריאותיים בכלל ונזקי בריאות הפה בפרט נוגעים ישירות למעשנים.

קיימים כיום לא מעט פתרונות לגמילה מעישון, חברות המספקות תמיכה בתהליך גמילה פיזי ונפשי מתוך הבנה כי להתמכרות הנפשית ולהרגל ישנם משקל לא פחות מאשר להתמכרות הפיזית, אולם הגורם העיקרי אותו יש להביא הוא כוח רצון.

המודעות לסיכונים וההבנה כי מדובר בנזק תברואתי ואסתטי הם הכלים הראשוניים לייצר את כוח הרצון הנדרש. הנשימה נעשית רעננה תוך ימים ספורים, הריח הרע מתנדף מן הגוף, מן הבית ומן הסביבה ואת צבע השיניים ניתן להלבין מחדש באמצעות טיפולים פשוטים.

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.