כאבי ראש חוזרים? אולי המקור הוא בכלל בשיניים

מאמר אורח

אם אתם סובלים מכאבי ראש חוזרים אך לא מבינים מה גורם להם, יכול להיות שהמקור לכאבים נמצא בכלל בשיניים. רגע לפני שאתם לוקחים שוב כדור לשיכוך כאבים, יכול להיות שהפתרון לבעיה נמצא אצל רופא השיניים בשילוב טיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית.

כאשר אזור מסוים בגופנו כואב, אך בפועל אינו סובל מפציעה או מחלה כלשהי, יכול מאוד להיות שמדובר בכאב מקרין.

כאב מסוג זה הוא תוצאה של קרבה פיזית בין עצבים מאיברים שונים בגוף, שבמקרה של כאב משפיעים זה על זה.

לדוגמה במקרה של כאבי שיניים, סיבי העצב המעבירים אותות מהשיניים עוברים בצמוד לסיבי העצב של הרקות, האונה הקדמית והאוזניים.

במצב של כאב חריף, סיבי העצב הסמוכים יושפעו זה מזה, וכך המוח יקבל אותות על בעיה באזור האונה הקדמית כשבפועל מדובר בדלקת שיניים.

כאב מקרין יכול לפעול גם בצורה הפוכה, כלומר כאב שמקורו בראש או באוזן, יתפרש במוח ככאב שיניים למרות שבפועל השיניים בריאות לגמרי .

קשר נוסף בין כאבי ראש לבעיות שיניים יכול להתעורר במקרה של ברוקסיזם, חריקת שיניים במהלך שנת הלילה. ברוקסיזם נגרם מסיבות שונות כמו סטרס וחרדות, ויכול לגרום לכאבי ראש בשעות הבוקר, ועייפות כללית.  

ד"ר ג'רי סיימון, מדען ורופא שיניים אמריקאי ביצע מחקרים בנושא כאבי ראש כרוניים, ומצא כי במקרים רבים המקור של כאבי הראש כרוניים הוא בעיה במנשך, כלומר בנשיכה של אותו אדם.

מפרק הלסת הממוקם משני צידי הפנים, הוא האחראי על תנועת הלסת התחתונה (מנדיבולה). כאשר יש הפרעה במפרק זה או בשרירים המניעים אותו, עלולות להיגרם כאבי ראש כרוניים. תופעה זו נקראת תסמונת התפקוד הלקוי של צדעי הלסת-  TMJ.

כאשר כאב הראש מופיע לאחר טיפול שיניים, יכול להיות שהמקור שלו הוא הטיפול עצמו. לעיתים טיפול שיניים גורם להפרעת סגר, כך שסתימה או כתר גבוהים שאינם מותאמים למבנה הפה של המטופל, מפעילים לחץ בעת סגירת הפה, וגורמים לכאב.

איך נפטרים מכאבי הראש

במקרים רבים, אנשים הסובלים מכאבי ראש יעדיפו להיעזר במשככי כאבים, ולהמשיך בשגרת חייהם. אבל כשכאבי הראש לא נעלמים, כדאי לפנות לאבחון ולנסות לאתר את מקור הבעיה. רופא השיניים יכול לאתר בבדיקה פשוטה האם יש בעיה בשיניים או בלסת.

אם הבעיה היא בלסת או בחריקת שיניים, רופא השיניים יציע תרגילי הרפייה למפרק הלסת ואף יפנה לטיפול פיזיותרפי.

סד לילה יכול לעזור גם הוא, ולהוריד את הלחץ ממפרק הלסת ומהשיניים, ובמקרים מסוימים יציע הרופא תרופות הרגעה להרפיית השרירים ולהורדת העומס מהלסת והשיניים.

גם הרפואה הסינית מציעה טיפול אפקטיבי למצבים בהם בעיות בשיניים ובלסת גורמות לכאבי ראש, ובעיקר למצבים בהם הבעיה נובעת ממתח וחרדות.

הטיפול הטבעי בכאב יכלול דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה מותאמת ורפלקסולוגיה. שילוב של כלי הטיפול הללו נועד לסייע למטופלים והמטופלות להפחית את המתח בו הם נמצאים, ולהשיב את האיזון והבריאות לחייהם.

הטיפול מותאם באופן אישי לכל אחד, על פי הצרכים המשתנים, אישיותו, והמקור לכאבי הראש. הטיפול הטבעי יכול להשתלב עם טיפול השיניים, ואף לתמוך בו.

בכך הוא מסייע לא רק לפתרון נקודתי של בעיה, אלא מציע פתרון הוליסטי וארוך טווח, שתוצאותיו ישמרו לאורך זמן רב.

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.