טיפולי שיניים, בעיות לב ורפואה סינית

מאמר אורח

פחד מרופאי שיניים ומטיפולי שיניים הוא כבר קלישאה מוכרת. אלא שכמו בהרבה מקרים אחרים, בלב הקלישאה הזו ישנו גרעין של אמת: ישנם אנשים שעבורם טיפול שיניים הוא בהחלט סיבה לדאגה מבחינה רפואית. בשורות הבאות נסקור בקצרה את האתגר שניצב בפני חולי לב ומטופלים הסובלים מלחץ דם גבוה שזקוקים לטיפול שיניים ונציג בקצרה אמצעים ודרכים להקלה על הבעיה שמציעה הרפואה הסינית.

טיפול שיניים אצל סובלים ממחלות לב: הבעיות

מי שסובל מבעיית לב כלשהי, בין אם היא קלה ובין אם היא חמורה, צריך לעדכן את רופא השיניים שלו לפני הטיפול. ישנן בעיות לב שונות שאינן מהוות בעיה אך הרופא המטפל צריך להכיר היטב את מצבו הבריאותי של המטופל שלו.

במקרים מסוימים, ישנן גם מצבים שעלולים ליצור בעיתיות מסוימת במהלך טיפול שיניים:

 • תרופות שעלולות להוות בעיה במהלך טיפול שיניים: לפני טיפול שיניים חשוב לדווח לרופא על שימוש בתרופות מדללות דם. תרופות אלה במקרים מסוימים עלולות ליצור בעיה רפואית במקרים של דימום.
 • זיהומים שיכולים לפגוע בלב: טיפולים שבהם קיים סיכוי גבוה יותר לדימום וטיפולים פולשניים מעלים את הסיכון לזיהום שיפגע בלבו הרגיש של מי שסובל ממחלות לב. רמת הסיכון יורדת כאשר מדובר בבעיות לב קלות ובטיפול שיניים קל (סתימות, לדוגמה) ועולה ככל שמדובר בבעיית לב חמורה יותר (מי שכבר סבל מזיהום ברקמת הלב או מי שעבר ניתוח משמעותי לתיקון הלב) וטיפול שיניים משמעותי יותר (כמו עקירת שיני בינה, טיפולי שורש, התקנת שתלים וכדומה.)
 • טיפולי שיניים שעלולים לפגוע בתקינות קוצבי לב ומכשירים דומים: ישנם מספר מכשירים שבהם נעשה שימוש אצל רופא השיניים שמפיקים שדה אלקטרו-מגנטי. שדה זה עלול לפגוע בתקינות הפעולה של קוצבי לב ומכשור רפואי אחר.
 • הרדמה מקומית אצל בעלי היסטוריה של בעיות לב: ההרדמה המקומית שבה נעשה שימוש במהלך טיפולי שיניים מסוימים עשויה להכיל אדרנלין. חומר זה גורם לעלייה בלחץ הדם ובקצב הלב. הדבר עלול להיות בעייתי עבור חולים שסבלו או סובלים מאי-ספיקת לב או שעברו תהליכים כירורגיים לתיקון הלב.
 • בעיות לחץ דם: בעלי לחץ דם גבוה מהווים קבוצת סיכון בכל הקשור לטיפולי שיניים. הם מועדים יותר לדימום ולבעיות קרישה ולכן יש להתאים את הטיפול למטופל על מנת לצמצם את רמת הסיכון. כמו כן, שימוש בחומרים מסוימים במהלך הרדמה מקומית (למשל אפינפרין) אצל מטופלים הסובלים מלחץ דם גבוה עלול להעלות את הסיכון לבעיות לב נוספות.
 • מתח וחרדה: גם מי שאינו סובל מבעיות לב עלול לסבול ממתח וחרדה כאשר הוא מבקר אצל רופא השיניים. אין זה המקום לדון בגורמי הבעיה הזו אך חשוב לזכור שאצל הסובלים מבעיות בריאותיות הפחד והלחץ, באופן טבעי, גבוהים יותר, ולכן הבעיה היא אקוטית יותר. לחץ וחרדה עלולים לגרום לפגיעה בהליך הטיפול אצל רופא השיניים, העלאת הסיכון לאירוע לב ובמקרים רבים – אף הימנעות מביקור אצל רופא השיניים והתחמקות מביצוע טיפולי שיניים הכרחיים.

מה עושים?

בכל מקרה, כפי שכבר הזכרנו, צריך תמיד לעדכן את רופא השיניים על כל בעיה רפואית קיימת. בהתייעצות איתו, ובמידת הצורך גם עם הקרדיולוג או רופא המשפחה, ניתן לבנות תכנית טיפול מתאימה שתיקח בחשבון את המצב הבריאותי של המטופל ותתאים לו את הטיפול המתאים.

במקרים מסוימים ייתכנו צעדים משמעותיים יותר: טיפול שיניים שייערך בבית חולים במקרים שבהם המטופל נמצא בסיכון גבוה יותר והרדמה כללית במקום הרדמה מקומית במקרים שלא ניתן לבצע את האחרונה. ניתן גם לבצע טיפולי שיניים לא פולשניים ייחודיים על מנת להימנע מטיפולים שבהם יש התערבות כירורגית גבוהה יותר.

כשהרפואה הסינית יכולה לעזור

הרפואה הסינית מציעה למטופלים, לצד הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי, מספר אמצעים שיכולים לסייע מאוד לסובלים מבעיות לב ולחץ דם הזקוקים לטיפול שיניים.

 • טיפול בבעיות לחץ דם: הרפואה הסינית מציעה טיפול הוליסטי וטבעי להורדת לחץ דם, שמסייע להחזרת לחץ הדם לרמה בריאה. הטיפול הרב-תחומי הינו בעל הצלחה מוכחת והשימוש בו הופך למקובל יותר ויותר.
 • טיפול בבעיות חרדה ולחץ: ברפואה הסינית יש מסורת ארוכה של הבנת הקשר בין הגוף והנפש. כך ניתן להציע גישה שלמה יותר לטיפול בבעיות שבהן השילוב בין הפיזי והפסיכולוגי מובהק באופן מיוחד. הטיפול נועד לשנות את התגובה הפיזית והנפשית של המטופל למצבי לחץ וכאב וכך מאפשר לו להגיע לטיפול השיניים במצב רגוע יותר ולעבור את ההליך באופן בריא יותר ומלחיץ פחות.
 • טיפול בבעיות לב שונות: יד ביד עם הטיפול הקונבנציונאלי, הרפואה הסינית מציעה טיפולים משלימים שמסייעים בהתמודדות עם בעיות לב שונות כמו פרפור חדרים, אי ספיקת לב וכדומה.

הטיפול ברפואה הסינית מבוסס על ארבעה מרכיבים עיקרים:

 • התאמת הטיפול למטופל מתוך ההבנה שכל מטופל הוא ייחודי וכל בעיה הינה בעלת מרכיבים ייחודיים. תכנית הטיפול מותאמת באופן אישי למטופל.
 • שימוש בדיקור סיני בהתאם לבעיה ולתכנית הטיפול.
 • שימוש בעשבים שונים להכנת תערובת תרופתית בהתאם למסורת הרפואה הסינית.
 • בניית תכנית תוזנה שנועדה גם לטפל בבעיה הקיימת ולהקל עליה, גם למנוע החמרה עתידית וגם לנסות להבטיח מניעה של הופעה חוזרת של הבעיה ובעיות בריאותיות אחרות.

טיפולי שיניים הם עניין הכרחי לכל אדם. במקרים שבהם ישנן מגבלות רפואיות שונות ניתן למצוא את הדרכים לעבור את הטיפולים הנחוצים מבלי לסכן את המטופל. שימוש בכלים שמציעה הרפואה הסינית יכול לסייע מאוד בהנגשת טיפולי שיניים לסובלים מבעיות לב ולחץ דם ולשפר את איכות הטיפול ואיכות החיים של המטופלים.

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.