השתלות שיניים – כל מה שצריך לדעת

מאמר אורח

אנחנו אמנם לא מדברים עליהן הרבה ולמעשה, חוץ מלצחצח אותן פעמיים ביום לא ממש מתייחסים אליהן, אבל אין ספק שהשיניים שלנו ממלאות עבורנו שני תפקידים מאוד חשובים:

  • לעיסה – כדי שנוכל לאכול חשוב שיהיו לנו שיניים בריאות וחזקות אשר יוכלו להתמודד עם כל סוגי המזון שנבחר לאכול.
  • מראה חיצוני – אדם שמחייך אלינו וחושף שתי שורות של שיניים לבנות ובריאות, ייתפס בעינינו כבעל מראה חיצוני יפה יותר מאשר אדם שיחשוף שיניים צהובות או עם כתרים.

מכל הסיבות האלה, אם במקרה אתם נמנים עם אותם אנשים אשר חסרות להם שיניים בפה, אפילו אם מדובר רק בשן אחת – אתם בוודאי מעוניינים לשמוע על השתלות שיניים.

מהן השתלות שיניים?

השתלת שן היא טיפול אשר מטרתו היא להשלים מנשך פה אשר נפגם מסיבה מסוימת, היינו – ליצור מנשך שיניים שלם, אחיד ורצוי גם לבן ויפה.

מה יכול להביא למצב של שיניים חסרות?

יש כמה וכמה גורמים למצב של אבדן שיניים:

  • ריקבון
  • מכה או חבלה
  • שחיקה של השיניים
  • פריודונטיטיס (מחלת חניכיים קשה וממושכת)
  • פגם מולד
  • טיפול שורש שלא הצליח
  • וגורמים נוספים

כל מי שאיבד שן יודע בדיוק כמה הדבר משפיע על הביטחון העצמי, מה גם שלדבר יכולה להיות השפעה על אופן האכילה, עד כדי הגעה למצב של תת תזונה.

יש פתרון – השתלות שיניים

כבר ברגע שהבינו שלחוסר בשיניים יכולה להיות השפעה שלילית על המצב הבריאותי והנפשי של האדם התחילו במציאת פתרונות כמו שיניים תותבות מסוגים שונים. היום, בזכות העידן הטכנולוגי בו אנו חיים וההתקדמות העצומה בתחום של רפואת השיניים, ניתן לפנות אל הפתרון האידיאלי – השתלות שיניים.

ולמה מדובר בפתרון האידיאלי? משום שהוא מאפשר למטופל ליהנות משיניים שנראות ומתפקדות בדיוק כמו שיניים טבעיות, אשר אין צורך להוציא ולתחזק על מנת שישתמרו. כל מה שצריך לעשות הוא לעבור את הטיפול ולהמשיך לתפקד כרגיל – צחצוח שיניים בבוקר ובערב – וזה הכל.

שיטות של השתלות שיניים

יש היום כמה שיטות לביצוע השתלת שיניים, והנפוצות בהן הן:

השתלת שיניים אחרי השתלת עצם – במקרים רבים ניתן לבצע את ההשתלה רק לאחר השתלת עצם שתתמוך בשתל. השתלה זו מתבצעת בדרך כלל אחרי תהליך נוסף הנקרא הרמת סינוס, מה שכמובן הופך את הטיפול כולו לארוך יותר משום שצריך להמתין בין פרוצדורה אחת לשנייה. למרות זאת, יש היום שיטות נוספות שיכולות להתמודד עם מצבים של חסר עצם, ואשר אינן אורכות כל כך הרבה זמן.

השתלת שיניים בזאלית – השתלה שמתאימה לאנשים בעלי חוסר בעצם לסת תחתונה. בשיטת טיפול זאת השתלים מעוגנים אל צדי החניכיים ולא ללסת עצמה, וכך ניתן לבצע אותה בתוך יום אחד.

השתלת שיניים זיגומטית – שיטת טיפול זהה לזו הבזאלית, רק שהיא מתאימה לאנשים הסובלים מחוסר בעצם לסת עליונה. בשיטה זאת השתלים מעוגנים אל עצם הזיגומה, הלא היא עצם הלחי העליונה.

השתלת שיניים ביום אחד – הליך השתלת השיניים הפופולרי ביותר כיום, המתאים לאנשים אשר לא סובלים מחוסר עצם כלל. כל הפעולות הנדרשות מתבצעות באותו יום, וזאת על סמך גישה טיפולית לפיה טראומה אחת שנגרמת לפה עדיפה על מספר טראומות שנגרמות לו אחת אחרי השנייה, ומביאה לאחוזי הצלחה גבוהים יותר של הטיפול ולהחלמה יותר מהירה.

כמובן שלא כל טיפול מתאים לכל אחד, ועל מנת לבחור את שיטת ההשתלה שמתאימה לכם חשוב שתיוועצו עם רופא שיניים מומחה אשר השתלות שיניים מתקדמות הן תחום התמחותו הראשי. חשוב שתשמעו על היתרונות ועל החסרונות של כל שיטה כאחד, ותבחרו יחד עם הרופא את זאת שמתאימה לצרכים ולהעדפות האישיים שלכם. בהצלחה!

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.