רוצה שיניים בריאות ונקיות? תפסיק לעשן!

מאמר אורח

כולנו מודעים היטב לנזקי העישון, ולכך שכל סיגריה מקצרת את חיינו במספר דקות ומעלה את הסיכוי לחלות בסרטן ובמחלות ריאה. אנחנו גם יודעים היטב כי גמילה מעישון יכולה לתרום מאוד לבריאותנו. אולם רבים מאיתנו לא יודעים כי סיגריות פוגעות בבריאות השיניים ובאסתטיקה שלהן.

פגיעה באיזון הפה והחניכיים

הגוף שלנו הוא מכונה מתוחכמת שזקוקה לאיזון כדי לתפקד בצורה תקינה, ואילו עישון מפר את האיזון הזה במספר דרכים אשר מובילות בסופו של דבר לבעיות רפואיות שונות.

עישון גורם להגברת המשקעים שנוצרים על השיניים ומוביל להצהבתן והכתמתן, וכן גורם לריח רע מהפה. אלו בעיות קשות מבחינה אסתטית אולם מבחינה בריאותית הן נחשבות לבעיה הקלה ביותר. העישון עלול לגרום להופעת פצעים, וכן לפגוע בחוש הטעם.

אולם הבעיה המשמעותית ביותר היא הגברה של נוכחות חיידקים "רעים" בחלל הפה, ופגיעה בזרימת הדם התקינה לרקמות ולשיניים. משמעות הדבר היא סיכון מוגבר להתפתחות של דלקות חניכיים והחמרה של דלקות קיימות, וכן סיכון מוגבר לנסיגת חניכיים, איבוד שיניים והתפתחות של סרטן.

הנזקים הללו יכולים להיגרם בעקבות כל צורות העישון – סיגריות, סיגרים, מקטרות ונרגילות.

השלכות על הליכים כירורגיים

לא רק שעישון גורם להיווצרות של בעיות חניכיים חדשות, הוא אף פוגע ביכולת לטפל בבעיות אלה. ממספר מחקרים עולה כי העישון פוגע בהצלחה של הליכים כירורגיים גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

הפגיעה בזרימת הדם לחניכיים פוגעת בהחלמה לאחר ההליך הכירורגי, ולמעשה מאריכה את משך ההחלמה ומגבירה את הסיכון לסיבוכים. במידה ובוצעו השתלות של שיניים יש סיכוי גבוה יותר לדחייה של השתלים, ולכן סיכוי גבוה יותר לכך שיהיה צורך לחזור על ההליך הכירורגי מספר רב יותר של פעמים.

מה ניתן לעשות?

על מנת לטפל בריח רע והכתמת השיניים יש להקפיד על צחצוח השיניים ושימוש במי פה, וכן הגעה לשיננית בתדירות גבוהה. ניתן לבצע טיפולים להלבנת השיניים, אולם צריך לקחת בחשבון כי ההכתמה תחזור על עצמה כל עוד ממשיכים לעשן.

בנוסף יש להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים, על מנת לעקוב ולוודא שלא מתפתחות בעיות חניכיים משמעותיות. כדאי להתייעץ עם הרופא על התדירות הרצויה. במידה ואכן יש התפתחות של הליך דלקתי, נסיגת חניכיים או פגיעה בשיניים, יש צורך בהתערבות טיפולית על מנת לנקות ולטפל באזור הפגוע. בחלק מהמקרים יש צורך בהתערבות כירורגית אולם יש לקחת בחשבון את משך ההחלמה הארוך וכן את הסיכון המוגבר לכישלון של ההליך.

אין ספק כי הטיפול הטוב ביותר הינו הטיפול המונע, ולכן גמילה מעישון הינה ההמלצה החשובה ביותר. הפסקת העישון תמנע היווצרות של בעיות חניכיים או החמרה של בעיות קיימות, ולכן חשובה גם לאחר התחלת הטיפול.

 

פורסם בקטגוריה טיפולי שיניים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.