כתר זירקוניה

כאשר יש אובדן נרחב של חומר שן עקב עששת, טיפול שורש, שבר, או סיבות אחרות, וכאשר שחזור סתימה רגילה אינה מספיקה, אנו במרפאת השיניים ד"ר ספי פורת בכפר סבא משקמים את השן באמצעות כתר.

כתר הוא בעצם כיפה המכסה שן קיימת שנפגעה, נותנת לה חוזק, צורה וצבע מתוך מטרה להחזיר לה את התפקוד ולדמות אותה ככל האפשר לשן טבעית.

בעבר הרחוק היו משתמשים בשיני זהב, ועם התקדמות הטכנולוגיה הדנטאלית, עברו לכתרי חרסינה. עיקר כתרי החרסינה היו מבוססים על חרסינה המחוברת למתכת שנתנה לכתר את החוזק הרצוי.

מכיוון שהמתכת בבסיס הכתרים הפריעה במקרים רבים להגיע לאסתטיקה מיטבית, המגמה בשנים האחרונות היא ליצירת כתרים ללא מתכת.

 

עיקר השיטות מתבססות על כתרי זירקוניה. זירקוניה היא תרכובת כימית מבוססת צורן, Zirconium dioxide ZrO2 , המתאימה במיוחד לצרכים דנטאליים.

יתרונות כתרי הזירקוניה:

  • קשה במיוחד
  • עמיד בבלאי
  • שקוף מספיק כדי להיות דומה לשיניים טבעיות
  • אין צורך בבסיס מתכת
  • מתאים ביולוגית לרקמות הפה
  • אסתטיקה מעולה

 

האסתטיקה היא היתרון הגדול של הזירקוניה. בניגוד לבסיס המתכת שהיה נפוץ בעבר, והיה אטום למעבר קרני אור, הרי שכתר זירקוניה הוא בעל שקיפות הדומה לשקיפות חומר השן הטבעי, מה שמאפשר מעבר קרני אור ובניית כתרים הדומים לשיניים הטבעיות שבפה.

החלפת המתכת בזירקוניה גם מונעת במקרים רבים פס שחור לא אסתטי בצוואר השן והכתמה של רקמת החניכיים עקב קורוזיה של מתכות שאינן מתאימות.

חשוב לדעת שמשתמשים בכתרי זירקוניה בעיקר כבסיס המחליף את המתכת בכתרים. את היופי והאסתטיקה נותנים על ידי בניית חרסינה פלדספדית – החרסינה המתאימה במיוחד למתן אסתטיקה מעולה.

במרפאת השיניים של ד"ר ספי פורת אנו משתמשים בצורה כמעט מוחלטת בכתרים על בסיס זירקוניה, כאשר מדובר בשיניים קדמיות הנראות בחיוך.

בשיניים אחוריות, בהן ניתן להסתפק באסתטיקה טובה ואין צורך בתוספת חרסינה פלדספדית, ניתן לבנות כתרים החרוטים מבלוק טהור של זרקוניה. אלה כתרים חזקים מאוד ומתאימים במיוחד לאזורים בפה הניתנים תחת עומס לעיסה גדול.

זאת ועוד – העובדה שהחומר מתאים ביולוגית לרקמות הפה, אומרת כי הוא בטוח להתקיים בפה שלך במשך זמן רב. אין צורך לדאוג לגבי תופעות לוואי, מכיוון שאינו נדחה על ידי הגוף האנושי.

חסרונות של שימוש בכתרי זירקוניום – חוזקם וקשיותם של כתרי זירקוניה עלולה לשחוק שיניים נגדיות, ויש לבחור לכן את החומר הרצוי על פי כל מקרה ומקרה. מדובר בעיקר בכתרים על שיניים אחוריות.

כתרי e-max, בדומה לכתרי זירקוניה, הם כתרים ללא מתכת. עם אותם יתרונות של יופי, חוזק, אסתטיקה והתאמה ביולוגית לרקמות הפה. החומר מהם עשויים כתרים אלה הוא ליתיום דיסילקאט, סוג של זכוכית קראמית בעלת תכונות נדירות של חוזק ויופי. במקרים מסוימים הם יותר עמידים לשבר מכתרי זירקוניה.

מתי משתמשים בכתרי זירקוניה ומתי בכתר e-max ?

שתי השיטות מצוינות להשגת אסתטיקה ויופי טובים יותר מכתרי החרסינה מבוססי המתכת.
יחד עם זאת, שחזורי ה e-max ניתנים להדבקה כימית לחומר השן , בעוד ששחזורי זירקוניה בנויים להדבקה רגילה.

לכן – למקרים של למינייטס – חזיתיות או עלי החרסינה הדקים המודבקים על השיניים להשגת חיוכים זוהרים, עדיף להשתמש ב e- max, מכיוון שהם נדבקים טוב יותר לחומר השן.

כמה עולה כתר זירקוניה או e-max?

מחירים של כתר זירקוניה תלויים לא רק בחומר, אלא ברמת רופא השיניים וניסיונו, רמת טכנאי השיניים וניסיונו, גודל ומורכבות הטיפול הנדרש. עם זאת, באופן כללי נכון לומר שזירקוניום הוא הסוג היקר ביותר של כתר ברפואת שיניים. העמידות המוגברת, המראה הטבעי וההתאמה לרקמות הפה מגיעים עם תג מחיר…

המחירים נעים לכן בין 3,000 ל-4,000 ₪ ליחידה בממוצע. אם מדובר בשיניים אחוריות, בהן אין צורך באסתטיקה מיטבית, ניתן לקבל מחירים מעט יותר נמוכים.

לפרטים נוספים וקביעת פגישת התייעצות ללא תשלום, צרו קשר

הוסף אותי לרשימת הדיוור

כדאי לסמן! ככה תוכל/י לקבל מידע חשוב על מבצעים, הנחות, חידושים ועוד דברים בריאים וטובים!

אהבתם? שתפו!